Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (467 entries)

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
ro: %1$s s-a dezactivat singur deoarece folosești o versiune veche de PHP. Folosești PHP %2$s. %1$s necesită cel puțin PHP %3$s.

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
ro: %1$s s-a dezactivat singur deoarece folosești o versiune veche de WordPress. Folosești WordPress %2$s. %1$s necesită cel puțin WordPress %3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
ro: %1$sVezi detaliile versiunii %2$s%3$s sau %4$sactualizează acum%5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
ro: %1$sVezi detaliile versiunii %2$s%3$s.

en: %s &rsaquo; Setup
ro: %s &rsaquo; Inițializare

en: %s information
ro: Informații despre %s

en: %s options
ro: Opțiuni %s

en: %s: add this language and continue to the next step
ro: %s: adăuga această limbă și continuă cu pasul următor

en: %s: don't add this language and continue to the next step
ro: %s: nu adăuga această limbă și continuă cu pasul următor

en: %s: stay at this step
ro: %s: rămâi la acest pas

en: &mdash; No Change &mdash;
ro: - nicio modificare -

en: (no parent)
ro: (fără părinte)

en: A language wasn't added.
ro: Nu a fost adăugată o limbă.

en: About Polylang
ro: Despre Polylang

en: Activate
ro: Activează

en: Activate languages and translations for custom post types.
ro: Activează limbi și traduceri pentru tipuri de articole personalizate.

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
ro: Activează limbi și traduceri pentru taxonomii personalizate.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
ro: Activează limbile și traducerile pentru elementele media numai dacă vrei să traduci textul atașat acestor elemente: titlu, textul alternativ, text asociat, subtitrare, descriere. Reține că fișierele nu vor fi duplicate.

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
ro: Activează managementul limbilor și traducerilor pentru tipuri de articol personalizat și taxonomii personalizate.

en: Activate this module
ro: Activează această extensie

en: Activated
ro: Activat

en: Add a translation in %s
ro: Adaugă o traducere în %s

en: Add new language
ro: Adaugă o limbă nouă

en: Add to Menu
ro: Adaugă în meniu

en: Adds multilingual capability to WordPress
ro: Adaugă capabilități multilingvistice la WordPress

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
ro: După ce paginile sunt create, tu trebuie să pui conținutul tradus în fiecare pagină pentru fiecare limbă.

en: All languages
ro: Toate limbile

en: All languages have a translated homepage
ro: Prima pagină este tradusă în toate limbile

en: Allow Polylang to translate media
ro: Permite-i modulului Polylang să traducă elementele media

en: Allows linkage to DeepL Translate.
ro: Permite legătura la traducerea DeepL.

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
ro: Îți permite să partajezi același descriptor pentru URL, în mai multe limbi, pentru articole și termeni.

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
ro: Îți permite să traduci descriptorii pentru tipuri de articol personalizat și taxonomii în URL-uri.

en: American Samoa
ro: Samoa Americană

en: Antigua and Barbuda
ro: Antigua și Barbuda

en: Arab league
ro: Liga Arabă

en: Azerbaijan
ro: Azerbaidjan

en: Basque Country
ro: Ținutul Basc

en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
ro: Înainte de a actualiza la %2$s, te rog actualizează la %1$s.

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia și Herțegovina

en: Brazil
ro: Brazilia

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul Britanic din Oceanul Indian

en: British Virgin Islands
ro: Insulele Virgine Britanice

en: Buy now
ro: Cumpără acum

en: Cambodia
ro: Cambodgia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cannot create existing language.
ro: Nu pot să creez o limbă existentă.

en: Cape Verde
ro: Cabo Verde

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro: Republica Centrafricană

en: Chad
ro: Ciad

en: Choose %s as default language
ro: Alege %s ca limbă implicită

en: Choose a flag for the language.
ro: Alege un steag pentru limbă.

en: Choose a language
ro: Alege o limbă

en: Choose the language to be assigned
ro: Alege limba care să fie atribuită

en: Choose the text direction for the language
ro: Alege direcția textului pentru limbă

en: Christmas Island
ro: Insula Christmas

en: Clean strings translation database
ro: Curăță baza de date cu șirurile traduse

en: Close
ro: Închide

en: Cocos
ro: Insulele Cocos

en: Code
ro: Cod

en: Colombia
ro: Columbia

en: Comment status
ro: Stare comentariu

en: Comoros
ro: Comore

en: Configure this module
ro: Configurează această extensie

en: Congo
ro: Republica Congo

en: Contact your network administrator to install the update.
ro: Contactează administratorul de rețea pentru a instala actualizarea.

en: Content
ro: Conținut

en: Content without language
ro: Conținut fără limbă

en: Continue
ro: Continuă

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Create menus
ro: Creează meniuri

en: Croatia
ro: Croația

en: Custom fields
ro: Câmpuri personalizate

en: Custom flag URL.
ro: URL steag personalizat.

en: Custom post types
ro: Tipuri de articol personalizat

en: Custom post types and Taxonomies
ro: Tipuri de articole și taxonomii personalizate

en: Custom taxonomies
ro: Taxonomii personalizate

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Cehia

en: Deactivate
ro: Dezactivează

en: Deactivate this module
ro: Dezactivează această extensie

en: Deactivated
ro: Dezactivat

en: Decide how your URLs will look like.
ro: Decide cum vor arăta URL-urile tale.

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete this language and all its associated data
ro: Șterge această limbă și informațiile asociate acesteia.

en: Democratic Republic of the Congo
ro: Republica Democrată Congo

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Description
ro: Descriere

en: Detect browser language
ro: Detectează limba navigatorului

en: Detect browser language activated
ro: Detectarea limbii din navigator este activată

en: Detect browser language deactivated
ro: Detectarea limbii din navigator este dezactivată

en: Detect preferred browser language on front page: %1$s to detect, %2$s to not detect.
ro: Detectează limba preferată a navigatorului pe prima pagină: %1$s pentru a detecta, %2$s pentru a nu detecta.

en: Determine how the current language is defined.
ro: Determină modul în care este definită limba actuală.

en: Dismiss this notice.
ro: Ignoră această notificare.

en: Display URL language information for default language
ro: Afișează informații despre limba URL-ului pentru limba implicită

en: Displays a language switcher
ro: Afișează un comutator limbă

en: Displays as a dropdown
ro: Afișează ca o listă derulantă

en: Displays flags
ro: Afișează steaguri

en: Displays language names
ro: Afișează numele limbilor

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
ro: Vrei să adaugi această limbă înainte de a continua cu pasul următor?

en: Domains used when the language is set from different domains.
ro: Domenii utilizate atunci când limba este setată din domenii diferite.

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Edit
ro: Editează

en: Edit language
ro: Editează limba

en: Edit the translation in %s
ro: Editează traducerea în %s

en: Edit this item in %s
ro: Editează acest element în %s

en: Edit this language
ro: Editează această limbă

en: Egypt
ro: Egipt

en: Empty Term.
ro: Termen gol

en: England
ro: Anglia

en: Enter a valid WordPress locale
ro: Introdu o locală validă pentru WordPress

en: Equatorial Guinea
ro: Guineea Ecuatorială

en: Eritrea
ro: Eritreea

en: Error
ro: Eroare

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Example:
ro: Exemplu:

en: Example: %1$s instead of %2$s
ro: Exemplu: %1$s în loc de %2$s

en: Facebook Locale for the language (for example: en_US).
ro: Locală Facebook pentru limbă (de exemplu: ro_RO).

en: Falkland Islands
ro: Insulele Falkland

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Featured image
ro: Imagine reprezentativă

en: Filter
ro: Filtrează

en: Filter by group
ro: Sortează după grup

en: Filters content by language
ro: Filtrează conținutul după limbă

en: Finland
ro: Finlanda

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
ro: Mai întâi vom defini limbile pe care le vei folosi pe site-ul tău web.

en: Flag
ro: Steag

en: Flag URL.
ro: URL steag.

en: Flag code corresponding to ISO 3166-1 (for example: us for the United States flag).
ro: Cod steag corespunzător ISO 3166-1 (de exemplu: ro pentru steagul României).

en: Flag used in the language switcher: %s
ro: Marcaj folosit în comutatorul pentru limbi: %s

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
ro: Pentru ca site-ul tău să funcționeze corect, această pagină trebuie să fie tradusă în toate limbile disponibile.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
ro: Pentru ca site-ul tău să funcționeze corect, trebuie să atribui o limbă pentru întreg conținutul.

en: Forces link to front page
ro: Forțează legătura către prima pagină

en: France
ro: Franța

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile australe și antarctice franceze

en: Front Page
ro: Pagina din față

en: Full name
ro: Nume complet

en: Germany
ro: Germania

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Group
ro: Grup

en: Guadeloupe
ro: Guadelupa

en: Guinea
ro: Guineea

en: Guinea-Bissau
ro: Guineea-Bissau

en: HTML tag for the custom flag.
ro: Tag HTML pentru steagul personalizat.

en: HTML tag for the flag.
ro: Tag HTML pentru steag.

en: Heard Island and McDonald Islands
ro: Insula Heard și Insulele McDonald

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide URL language information for default language
ro: Ascunde informația de limbă din URL pentru limba implicită

en: Hides languages with no translation
ro: Ascunde limbile fără traduceri

en: Hides the current language
ro: Ascunde limba curentă

en: Home URL in this language.
ro: URL prima pagină în această limbă.

en: Homepage
ro: Prima pagină

en: Homepage translated
ro: Prima pagină este tradusă

en: Host for this language.
ro: Gazdă pentru această limbă.

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: Identifier of the page for posts in this language.
ro: Identificatorul paginii de articole în această limbă.

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
ro: Dacă adaugi o limbă nouă, nu uita să traduci prima pagină.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
ro: Oricum, dacă încerci să le modifici, modificările nu vor fi salvate.

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
ro: Importă <strong>articole, pagini, comentarii, câmpuri personalizate, categorii și etichete</strong> dintr-un fișier WordPress de export.

en: Impossible to add the language.
ro: Imposibil de adăugat limba.

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Invalid language ID
ro: ID-ul limbă nu este valid

en: Invalid language identifier
ro: Identificatorul pentru limbă nu este valid

en: Invalid language slug
ro: Descriptorul pentru limbă nu este valid

en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
ro: Licență invalidă. Te rog %1$svizitează pagina contului tău%2$s și verific-o.

en: Invalid post ID.
ro: ID-ul articolului nu este valid.

en: Iraq
ro: Irak

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
ro: Este obligatoriu să traduci pagina din față statică în toate limbile.

en: Italy
ro: Italia

en: Its language is : %s.
ro: Limba ei este: %s.

en: Ivory Coast
ro: Coasta de Fildeș

en: Japan
ro: Japonia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Keep %s in pretty permalinks
ro: Păstrează %s în legăturile permanente frumoase

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: Kyrgyzstan
ro: Kârgâzstan

en: Language
ro: Limbă

en: Language added.
ro: Limbă adăugată.

en: Language code
ro: Cod limbă

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
ro: Codul de limbă - preferabil cel în 2 litere conform ISO 639-1 (de exemplu: ro)

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1 (for example: en).
ro: Cod limbă – preferabil 2 litere ISO 639-1 (de exemplu: ro).

en: Language deleted.
ro: Limba a fost ștearsă.

en: Language properties.
ro: Proprietăți limbă.

en: Language switcher
ro: Comutator limbă

en: Language taxonomy properties for post types.
ro: Proprietăți de taxonomie lingvistică pentru tipurile de articole.

en: Language taxonomy properties for table %s.
ro: Proprietăți de taxonomie lingvistică pentru tabelul %s.

en: Language taxonomy properties for terms.
ro: Proprietăți de taxonomie lingvistică pentru termeni.

en: Language updated.
ro: Am actualizat limba.

en: Language: %1$s - %2$s
ro: Limbă: %1$s - %2$s

en: Languages
ro: Limbi

en: Languages already defined
ro: Limbi deja definite

en: Latvia
ro: Letonia

en: Lebanon
ro: Liban

en: Libya
ro: Libia

en: License keys
ro: Chei de licență

en: Licenses
ro: Licențe

en: List of data to synchronize.
ro: Listă de date de sincronizat.

en: List of language locale fallbacks.
ro: Listă de locale limbi de rezervă.

en: List of language taxonomies used for custom DB tables.
ro: Lista taxonomiilor de limbă utilizate pentru tabelele BD personalizate.

en: List of post types to translate.
ro: Lista tipurilor de articole pentru a fi traduse.

en: List of taxonomies to translate.
ro: Listă cu taxonomii de tradus.

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Locale
ro: Locala

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Machine Translation
ro: Traducere automată

en: Maldives
ro: Maldive

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
ro: Administrează licențele pentru Polylang Pro și suplimentele.

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mexico
ro: Mexic

en: Micronesia
ro: Statele Federate ale Microneziei

en: Module
ro: Extensie

en: Moldova
ro: Republica Moldova

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Name
ro: Nume

en: Netherlands
ro: Țările de Jos

en: Netherlands Antilles
ro: Antilele Olandeze

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: Next step
ro: Pasul următor

en: No
ro: Nu

en: None
ro: Niciunul

en: Norfolk Island
ro: Insula Norfolk

en: North Korea
ro: Coreea de Nord

en: North Macedonia
ro: Macedonia de Nord

en: Northern Mariana Islands
ro: Comunitatea Insulelor Mariane de Nord

en: Norway
ro: Norvegia

en: Not loaded. Contact your host provider.
ro: Nu este încărcat. Contactează furnizorul tău de găzduire.

en: Not right now
ro: Nu chiar acum

en: Number of items of this type of content in this language.
ro: Număr de elemente din acest tip de conținut în această limbă.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
ro: O limbă este bine definită și atribuită primei tale pagini.

en: Order
ro: Ordine

en: PHP SimpleXML extension
ro: Extensie PHP SimpleXML

en: Page on front ID in this language.
ro: ID pagină principală în această limbă.

en: Page order
ro: Ordine pagini

en: Page parent
ro: Părinte pagină

en: Page template
ro: Șablon de pagini

en: Palestinian Territory
ro: Teritoriile Palestiniene

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

en: Philippines
ro: Filipine

en: Ping status
ro: Stare ping

en: Pitcairn
ro: Insulele Pitcairn

en: Please enter a valid URL for %s.
ro: Te rog introdu un URL valid pentru %s.

en: Please enter valid URLs for %s.
ro: Te rog să introduci URL-uri valide pentru %s.

en: Please enter your license key:
ro: Te rog introdu cheia de licență:

en: Please enter your license keys:
ro: Te rog să introduci cheia ta de licență:

en: Please provide a valid language.
ro: Te rugăm să furnizezi o limbă validă.

en: Poland
ro: Polonia

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
ro: Polylang îți permite să traduci textul atașat la elementele tale media, de exemplu titlul, textul alternativ, textul asociat, subtitrarea sau descrierea.

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
ro: Polylang a fost dezactivat deoarece ai actualizat de la o versiune prea veche.

en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
ro: Polylang este furnizat cu o %1$sdocumentație%2$s extensivă (doar în limba engleză). Ea include informații despre cum să-ți inițializezi site-ul multilingv și cum să-l utilizezi zilnic; Întrebări frecvente și documentație pentru dezvoltatori pentru a-și adapta modulele și temele.

en: Polylang options
ro: Opțiuni Polylang

en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
ro: Polylang nu a putut accesa URL-ul %s. Te rog verifică dacă URL-ul este valid.

en: Polylang was unable to access the %s URLs. Please check that the URLs are valid.
ro: Polylang nu a putut să acceseze URL-urile %s. Te rog să verifici dacă URL-urile sunt valide.

en: Polylang's previous version.
ro: Versiune anterioară Polylang.

en: Polylang's version.
ro: Versiune Polylang.

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Position of the language in the language switcher
ro: Poziția limbii în comutatorul de limbi

en: Position of the language in the language switcher.
ro: Poziția limbii în comutatorul de limbi.

en: Post format
ro: Format articol

en: Posts
ro: Articole

en: Posts Page
ro: Pagină articole

en: Posts published on %s
ro: Articole publicate în %s

en: Posts without language
ro: Articole fără limbă

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
ro: URL-urile articolelor, paginilor, categoriilor și etichetelor nu vor fi modificate.

en: Previous and next months
ro: Lunile anterioare și următoare

en: Privacy Policy Page
ro: Pagină Politică de confidențialitate

en: Published date
ro: Data publicării

en: Purchase Polylang Business Pack
ro: Cumpără Polylang Business Pack

en: Read documentation
ro: Citește documentația

en: Ready!
ro: Gata!

en: Remove
ro: Înlătură

en: Remove %1$s in pretty permalinks: %2$s to remove, %3$s to keep.
ro: Înlătură %1$s din legăturile permanente frumoase: %2$s pentru a înlătura, %3$s pentru a păstra.

en: Remove %s in pretty permalinks
ro: Elimină %s din legăturile permanente frumoase

en: Remove the language code in URL for the default language: %1$s to hide, %2$s to display.
ro: Înlătură codul de limbă din URL pentru limba implicită: %1$s pentru a înlătura, %2$s pentru a afișa.

en: Remove the page name or page ID from the URL of the front page: %1$s to remove, %2$s to keep.
ro: Înlătură numele sau ID-ul paginii din URL-ul paginii din față: %1$s pentru a înlătura, %2$s pentru a păstra.

en: Remove this language
ro: Înlătură această limbă

en: Republic of Ireland
ro: Irlanda

en: Return to the Dashboard
ro: Înapoi la Panou control

en: Romania
ro: România

en: Run the Setup Wizard
ro: Rulează asistentul de inițializare

en: Russia
ro: Rusia

en: Saint Helena
ro: Sfânta Elena

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Sfântul Kitts și Nevis

en: Saint Lucia
ro: Sfânta Lucia

en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Saint Pierre și Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Sfântul Vicențiu și Grenadinele

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Save Changes
ro: Salvază modificările

en: Scotland
ro: Scoția

en: Search
ro: Caută

en: Search URL in this language.
ro: Caută URL-ul în această limbă.

en: Search translations
ro: Caută traduceri

en: Select %s
ro: Selectează %s

en: Select a language to be added
ro: Selectează o limbă care să fie adăugată

en: Select as default language
ro: Alege-o ca limbă implicită

en: Sets the language
ro: Setează limba

en: Settings
ro: Setări

en: Settings saved.
ro: Am salvat setările.

en: Setup
ro: Inițializare

en: Share slugs
ro: Partajare descriptori

en: Show all languages
ro: Arată toate limbile

en: Skip setup
ro: Sari peste inițializare

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Slug of the default language.
ro: Descriptorul limbii implicite.

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
ro: Unele taxonomii sau metadate pot fi sincronizate cu traducerile existente pe care nu ai voie să le modifici.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by domains.
ro: S-ar putea ca unele teme sau module să nu fie în totalitate compatibile cu limba definită prin domenii.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
ro: S-ar putea ca unele teme sau module să nu fie în totalitate compatibile cu limba definită prin conținut sau domenii.

en: Sorry, you are not allowed to create a language.
ro: Regret, nu ai voie să creezi o limbă.

en: Sorry, you are not allowed to delete this language.
ro: Regret, nu ai voie să ștergi această limbă.

en: Sorry, you are not allowed to edit languages.
ro: Regret, nu ai voie să editezi limbile.

en: Sorry, you are not allowed to edit options.
ro: Regret, nu ai voie să editezi opțiunile.

en: Sorry, you are not allowed to edit this language.
ro: Regret, nu ai voie să editezi această limbă.

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
ro: Regret, nu ai voie să administrezi opțiunile pentru acest site.

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud și Insulele Sandwich de Sud

en: South Korea
ro: Coreea de Sud

en: South Sudan
ro: Sudanul de Sud

en: Spain
ro: Spania

en: Sticky posts
ro: Articole reprezentative

en: String
ro: Șir

en: Strings translations
ro: Traduceri șiruri

en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
ro: Suportul și funcționalitățile suplimentare sunt disponibile pentru utilizatorii %1$sPolylang Pro%2$s.

en: Suriname
ro: Surinam

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveția

en: Synchronization
ro: Sincronizare

en: Synchronization disabled
ro: Sincronizarea este dezactivată

en: Syria
ro: Siria

en: São Tomé and Príncipe
ro: São Tomé și Príncipe

en: Tajikistan
ro: Tadjikistan

en: Taxonomies
ro: Taxonomii

en: Tells whether the default category must be created when creating a new language.
ro: Indică dacă categoria implicită trebuie creată la crearea unei limbi noi.

en: Tells whether the language is active.
ro: Spune dacă limba este activă.

en: Tells whether the language is the default one.
ro: Spune dacă limba este cea implicită.

en: Terms without language
ro: Termeni fără limbă

en: Text direction
ro: Direcție text

en: Text direction. %s for right-to-left.
ro: Direcție text. %s pentru de la dreapta la stânga.

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
ro: Îți mulțumim că ai activat Polylang. Dacă vrei să beneficiezi de funcționalități avansate - duplicare, sincronizare, suport REST API, integrare cu alte module etc. - sau ajutor suplimentar oferit de suportul nostru Premium, recomandăm să actualizezi la Polylang Pro.

en: The %s of the language term for this translatable entity.
ro: Termenul %s al limbii pentru această entitate traductibilă.

en: The flag does not exist
ro: Acest steag nu există

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
ro: URL-ul paginii din față conține codul de limbă în loc de numele sau ID-ul paginii

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
ro: URL-ul paginii din față conține numele paginii sau ID-ul paginii în loc de codul pentru limbă

en: The homepage is not translated in all languages
ro: Prima pagină nu este tradusă în toate limbile

en: The language %s is unknown and has been discarded.
ro: Limba %s este necunoscută și a fost eliminată.

en: The language code contains invalid characters
ro: Codul de limbă conține caractere invalide

en: The language code must be unique
ro: Codul de limbă trebuie să fie unic

en: The language does not seem to exist.
ro: Se pare că limba nu există.

en: The language is set from content
ro: Limba e setată din conținut

en: The language is set from different domains
ro: Limba e setată din domenii diferite

en: The language is set from the code in the URL
ro: Limba e setată din codul din URL

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
ro: Limba e setată din numele directorului în legăturile permanente drăguțe

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
ro: Limba e setată din numele subdomeniului în legăturile permanente drăguțe

en: The language must have a name
ro: Limba trebuie să aibă un nume

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
ro: Limba a fost creată, dar fișierul de limbă WordPress nu a fost descărcat. Te rog instalează-l manual.

en: The languages %s are unknown and have been discarded.
ro: Limbile %s sunt necunoscute și au fost eliminate.

en: The license key never expires.
ro: Cheia de licență nu expiră niciodată.

en: The locale is invalid.
ro: Locala nu este validă.

en: The media are not translated
ro: Elementele media nu sunt traduse

en: The media are translated
ro: Elementele media sunt traduse

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
ro: Numele, așa cum va fi afișat pe site (de exemplu: English).

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
ro: Limba selectată de mai jos va fi aplicată întregului tău conținut, fără o limbă atribuită.

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
ro: Opțiunile de sincronizare permit menținerea exact a acelorași valori (sau traduceri, în cazul taxonomiilor și a paginii părinte) pentru conținutului meta, între traducerile unui articol sau a unei pagini.

en: The widget is displayed for:
ro: Piesa este afișată pentru:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
ro: Sunt articole, pagini, categorii sau etichete fără limbă.

en: There is a new version of %1$s available.
ro: Este disponibilă o nouă versiune pentru %1$s.

en: There is an error with a license key.
ro: Există o eroare cu cheia de licență.

en: This is not a %s license key.
ro: Aceasta nu este o cheia de licență %s.

en: This item is in %s
ro: Acest element este în %s

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
ro: Acest asistent de inițializare te va ajuta să configurezi setările Polylang și să începi rapid cu site-ul tău multilingv.

en: Time of first activation of Polylang.
ro: Momentul primei activări a Polylang.

en: Timor-Leste
ro: Timorul de Est

en: Title:
ro: Titlu:

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
ro: Pentru a activa această funcționalitate, ai nevoie de Polylang Pro.

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
ro: Pentru a-ți pregăti site-ul pentru traducere, există încă doi pași pe care trebuie să-i execuți manual: adaugă meniuri în fiecare limbă și adaugă un comutator de limbă pentru a permite vizitatorilor să selecteze limba dorită.

en: Translate media: %1$s to translate, %2$s otherwise.
ro: Tradu media: %1$s pentru a traduce, altfel %2$s.

en: Translate slugs
ro: Traducere descriptori

en: Translate some pages
ro: Tradu câteva pagini

en: Translated navigation menus for each theme.
ro: Meniuri de navigare traduse pentru fiecare temă.

en: Translated user descriptions
ro: Descrieri utilizatori traduse

en: Translation
ro: Traducere

en: Translations
ro: Traduceri

en: Translations matching the original string are shown as empty in the table. Untranslated content remains unchanged.
ro: Traducerile care se potrivesc șirului original sunt afișate ca fiind goale în tabel. Conținutul netradus rămâne neschimbat.

en: Translations updated.
ro: Traduceri actualizate.

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad și Tobago

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks și Caicos

en: URL modifications
ro: Modificări URL

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: Uncategorized
ro: Fără categorie

en: Undefined
ro: Nedefinită

en: Unique identifier for the language.
ro: Identificator unic pentru limbă.

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit

en: United States
ro: Statele Unite ale Americii

en: United States Virgin Islands
ro: Insulele Virgine Americane

en: Unknown option key %s.
ro: Cheie de opțiune necunoscută %s.

en: Unknown option keys %s.
ro: Chei de opțiuni necunoscute %s.

en: Update
ro: Actualizează

en: Update now.
ro: Actualizează acum.

en: Upgrade now.
ro: Actualizează acum.

en: Upgrade to Polylang Pro
ro: Actualizează la Polylang Pro

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
ro: Folosește asta pentru a înlătura șirurile nefolosite din baza de date, spre exemplu, după dezinstalarea unui modul.

en: User
ro: Utilizator

en: User description - %s
ro: Descriere utilizator - %s

en: Veneto
ro: Veneția

en: View all groups
ro: Vezi toate grupurile

en: View pages
ro: Vezi paginile

en: W3C Locale for the language (for example: en-US).
ro: Locală W3C pentru limbă (de exemplu: ro-RO).

en: Wales
ro: Țara Galilor

en: Wallis and Futuna
ro: Wallis și Futuna

en: We are going to prepare this page in
ro: Vom pregăti această pagină în

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
ro: Am observat că folosești Polylang cu WooCommerce. Pentru o compatibilitate mai bună, recomandăm să folosești %s care include atât Polylang Pro cât și Polylang For WooCommerce.

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
ro: Am observat că folosești Polylang cu WooCommerce. Pentru a asigura compatibilitatea, îți recomandăm să folosești %1$sPolylang pentru WooCommerce%2$s.

en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
ro: Am observat că folosești Polylang de ceva timp. Sperăm că îți place și am aprecia cu adevărat dacă ne %1$sacorzi o evaluare de 5 stele%2$s.

en: Welcome to %s
ro: Bine ai venit la %s

en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

en: Western Samoa
ro: Samoa de Vest

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
ro: Când este vizitată pagina din față, redirecționările se fac la această pagină în limba preferată a navigatorului. Deoarece redirecționările nu funcționează dacă pagina este memorată în cache, Polylang va încerca să dezactiveze cache-ul pentru pagina din față în majoritatea modulelor de cache.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
ro: Când traduci un element media, fișierul nu va fi duplicat pe discul tău, dar vei vedea o intrare pentru fiecare limbă în Biblioteca Media.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
ro: Când vrei să inserezi elemente media într-un articol, vor fi afișate numai elementele media în limba articolului curent.

en: Widget text
ro: Text piesă

en: Widget title
ro: Titlu piesă

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US).
ro: Locală WordPress pentru limbă (de exemplu: ro_RO).

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
ro: Locala WordPress pentru limbă (de exemplu: ro_RO). Va trebui să instalezi fișierul .mo pentru această limbă.

en: Yes
ro: Da

en: You already added this language.
ro: Ai adăugat deja această limbă.

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
ro: Ești pe cale să ștergi permanent această limbă. Ești sigur?

en: You are using plugins which require a license key.
ro: Folosești module care au nevoie de o cheie de licență.

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
ro: Poți alege o limbă din listă sau s-o editezi direct mai jos.

en: You can set them all to the default language.
ro: Le poți seta pe toate la limba implicită.

en: You defined this page as your static homepage: %s.
ro: Ai definit această pagină ca prima ta pagină statică: %s.

en: You do not have permission to install plugin updates
ro: Nu ai permisiunea să instalezi actualizări pentru module

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
ro: Trebuie să activezi traducerea elementelor media dacă vrei să traduci titlul, textul alternativ, textul asociat, subtitrarea sau descrierea. Dacă nu, poți dezactiva traducerea în siguranță.

en: You must translate your static front page in %s.
ro: Trebuie să traduci pagina din față statică în %s.

en: You need to add at least one language.
ro: Trebuie să adaugi cel puțin o limbă.

en: You need to select a language to be added.
ro: Trebuie să selectezi o limbă care să fie adăugată.

en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
ro: Ai selectat limba %2$s %1$s, dar nu ai adăugat-o în listă înainte de a continua cu pasul următor.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
ro: Ai selectat totuși o limbă, pentru a putea continua trebuie să o adaugi.

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
ro: Ești aproape gata să-ți traduci conținutul!

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
ro: Acum îți poți traduce conținutul, cum ar fi articole, pagini, categorii și etichete. Poți învăța cum să folosești Polylang citind documentația.

en: You're ready to translate the posts on your website.
ro: Ești gata să traduci articolele de pe site-ul tău web.

en: You're ready to translate your contents!
ro: Ești gata să traduci conținutul!

en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
ro: Cheia ta de licență %1$s nu este activă pentru acest URL. Te rog %2$saccesează pagina contului%3$s pentru a-ți gestiona URL-urile cheii de licență.

en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
ro: Cheia ta de licență a expirat la %1$s. Te rog %2$sreînnoiește-ți cheia de licență%3$s.

en: Your license key expires on %s.
ro: Cheia ta de licență expiră pe %s.

en: Your license key has been disabled.
ro: Cheia de licență a fost dezactivată.

en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
ro: Cheia ta de licență a ajuns la limita de activare. %1$sVezi actualizările posibile%2$s acum.

en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
ro: Cheia de licență va expira în curând! Mai exact, va expira pe %1$s. %2$sReînnoiește-ți cheia de licență azi!%3$s

en: Your static homepage is already translated in
ro: Prima ta pagină statică este deja tradusă în

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
ro: j F Y

en: left to right
ro: de la stânga la dreapta

en: right to left
ro: de la dreapta la stânga

en: Åland Islands
ro: Insulele Åland
